GTA 6 dostalo pevné datum a celé herní odvětví zatím couvá. Až na jednu výjimku.
Po sérii odkladů je konečně jasno. Grand Theft Auto VI vyjde ve čtvrtek 19. listopadu 2026, jak potvrdil samotný Rockstar i šéf Take-Two Strauss Zelnick. Několikrát v poslední době. Polovina měsíce se ale chová jako černá díra. Vydavatelé kolem něj radši uhýbají a listopad obloukem objíždějí, aby se obří hře nepletli do cesty.
Útěk před GTA 6 má vedlejší účinek. Většina velkých her se z listopadu stáhla do září, ze kterého se kvůli tomu stává přecpaný měsíc plný soubojů o pozornost.
Samotný listopadový termín je přitom výsledkem dlouhého čekání. Loni v listopadu jsem psal o posledním odkladu, který hru posunul právě na 19. listopad.
Rockstar se za odklad omluvil s tím, že čas navíc využije na vyladění hry do detailu. Co si budeme povídat, po více než deseti letech od vydání GTA 5 si pár měsíců navíc klidně dovolit může.
Jenže couvat nehodlá úplně každý. Studio Devolver Digital, známé svými ujetými a stylově vyhraněnými indie hrami, oznámilo, že vydá vlastní hru přesně 19. listopadu, tedy ve stejný den jako GTA 6.
Vydavatel přitom nedělá drahoty ani na sociálních sítích. Když Rockstar termín loni posouval, Devolver suše utrousil, že před ním stejně nikdo neunikne a 19. listopad 2026 tedy platí.
A ještě včera přihodil připomínku, že před velkou hrou neutíká zdaleka každý.
Sebevědomí Devolveru přitom dává smysl. Jeho publikum a publikum GTA 6 se totiž skoro nepřekrývají, takže si o zákazníky nejspíš příliš konkurovat nebudou.
Hráč, který si předobjednal nejočekávanější hru planety, totiž obvykle nehledá ujetou roguelike novinku za pár stovek od studia Devolver. Obě hry tak můžou klidně vyjít vedle sebe, aniž by si vzaly kus koláče.
Od GTA 6 se čekají naprosto rekordní tržby, o jejichž odhadech jsem psal už loni. Vedle toho se GTA 5 i po více než deseti letech pořád prodává v řádu milionů kusů za čtvrtletí.
Příspěvek z blog.superparmeni.eu